Zapraszamy
Jak ważne jest nasze zdrowie i odżywianie wie każdy człowiek który dba o siebie i swoją rodzinę. Nie są to sprawy banalne. Każdy z nas chciałbym długo żyć i być zdrowym. To nie tylko nasze szczęście ale naszej rodziny. Pocieszające jest to, że w ostatnich latach rozwija się kultura zdrowego odżywiania i uprawiania sportu. To daje radość dla lekarzy i ludzi zajmujących się zdrowiem. Staramy się gotować i jeść rzeczy nie przetworzone. Rozwijają się kluby sportowe i karty sportowe które powodują że Polacy chętnie uprawiają sporty. Na naszej stronie znajdziesz porady przede wszystkim dotyczące zdrowia i rozsądnego odżywiania.

Ryboza, arabinoza i ksyloza – czym są?

Ryboza, arabinoza i ksyloza są mniej znanymi cukrami prostymi. Ryboza jest podstawowym składnikiem kwasów nukleinowych, czyli kwasu DNA i RNA. Arabinoza występuje natomiast w gumach, które z kolei są zaliczane do włókna błonnikowego. Nazwa monosacharydu wywodzi się stąd, że głównym jego źródłem jest guma arabska. Arabinozę znajdziemy także w gumie śliwkowej i czereśniowej. Śliwki i czereśnie dostarczają jej w największych ilościach. Ksyloza jest znana także pod nazwą cukru drzewnego. Charakteryzuje się ona słodkim smakiem i otrzymuje się ją z brzozy. Ksyloza znalazła zastosowanie jako naturalny słodzik, który może być stosowany przez osoby chorujące na cukrzycę. Wspomniane monosacharydy nie są głównymi cukrami prostymi znajdującymi się w jadłospisie. Główną rolę pełnią glukoza, fruktoza i galaktoza. Dlatego też o wymienionych trzech monosacharydach wiemy niewiele.

Skomentuj materiał

Musisz być zalogowany żeby móc skomentować.

Krótko o nas
W ostatnim czasie gotowanie stało się bardzo modne. Nie tylko ze względu na fakt, że chcemy się zdrowo odżywiać, ale także ze względu na zdrowy styl życia i modę. Tak jak kiedyś po programie taniec z gwiazdami ludzie zaczęli uczyć się tańczyć i chodzić na kursy, tak teraz po programie masterchef i wielu innych programach kulinarny pół narodu uczy się gotować. Można to odebrać jako pozytywny sygnał. Taka kultura wychowania i nauka jest istotna dla każdego człowieka od najmłodszych lat. Nawet dla dziecka jest to istotne gdyż tylko tam możemy mu wpoić jedzenie w domu czy zdrowie kanapki a nie fastfoody. Problem ten tyczy się szczególnie osób dorosłych które nie zdrowo jedzą i prowadzą tryb życia w pospiechu. Dzięki naszej stronie, a także każdej innej w tej tematyce staramy się wpoić te zasady.
Sonda

Jak się odchudzasz?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...