Zapraszamy
Jak ważne jest nasze zdrowie i odżywianie wie każdy człowiek który dba o siebie i swoją rodzinę. Nie są to sprawy banalne. Każdy z nas chciałbym długo żyć i być zdrowym. To nie tylko nasze szczęście ale naszej rodziny. Pocieszające jest to, że w ostatnich latach rozwija się kultura zdrowego odżywiania i uprawiania sportu. To daje radość dla lekarzy i ludzi zajmujących się zdrowiem. Staramy się gotować i jeść rzeczy nie przetworzone. Rozwijają się kluby sportowe i karty sportowe które powodują że Polacy chętnie uprawiają sporty. Na naszej stronie znajdziesz porady przede wszystkim dotyczące zdrowia i rozsądnego odżywiania.

Wapń – nie tylko dla kości

Wapń jest pierwiastkiem pełniącym rolę budulcową i regulacyjną w organizmie zaliczanym do grona makroelementów. W organizmie dorosłego człowieka powinno znajdować się około 1000 gram wapnia. Znajduje się on głównie w szkielecie kostnym. Zaledwie 1% całkowitej ilości wapnia znajduje się w osoczu krwi. W czasie wzrostu kości stopniowo wapnieją. Po ukończeniu dwudziestego roku życia masa kostna jest niemal w pełni uformowana. Wapń jest istotny nie tylko dla kości, ale także dla innych tkanek. Jony wapnia uczestniczą w przewodzeniu bodźców w tkance nerwowej. Wspomagają one także uwalnianie neuroprzekaźników oraz mają swój udział w utrzymaniu pobudliwości tkanek. Obniżone stężenie wapnia w płynach tkankowych przyczynia się do nadwrażliwości komórek nerwowych. Objawem niskiego poziomu wapnia są skurcze mięśniowe. Do obniżonego poziomu wapnia w płynach ustrojowych dochodzi często w wyniku wysiłku fizycznego. Wzmożona aktywność fizyczna powoduje wydalanie pierwiastka z organizmu. Wapń jest niezbędny także dla zachowania prawidłowego ciśnienia krwi oraz jest potrzebny do tworzenia hemoglobiny i utrzymania kwasowo – zasadowej równowagi.

Skomentuj materiał

Musisz być zalogowany żeby móc skomentować.

Krótko o nas
W ostatnim czasie gotowanie stało się bardzo modne. Nie tylko ze względu na fakt, że chcemy się zdrowo odżywiać, ale także ze względu na zdrowy styl życia i modę. Tak jak kiedyś po programie taniec z gwiazdami ludzie zaczęli uczyć się tańczyć i chodzić na kursy, tak teraz po programie masterchef i wielu innych programach kulinarny pół narodu uczy się gotować. Można to odebrać jako pozytywny sygnał. Taka kultura wychowania i nauka jest istotna dla każdego człowieka od najmłodszych lat. Nawet dla dziecka jest to istotne gdyż tylko tam możemy mu wpoić jedzenie w domu czy zdrowie kanapki a nie fastfoody. Problem ten tyczy się szczególnie osób dorosłych które nie zdrowo jedzą i prowadzą tryb życia w pospiechu. Dzięki naszej stronie, a także każdej innej w tej tematyce staramy się wpoić te zasady.
Sonda

Jak się odchudzasz?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...