Tradycyjne potrawy na Wielkanoc
Święta to okres, kiedy szczególną uwagę przykłada się do różnego rodzaju potraw, oraz posiłków, bowiem święta bez dobrego świątecznego obiadu, to tak naprawdę święta zmarnowane. O ile w Boże Narodzenie potrawy mają charakter tradycyjny, to w Wielkanoc ulega to pewnemu rozluźnieniu. Chociaż jak wiadomo, również i w Wielkanoc na stole świątecznym muszą pojawić się takie potrawy, które będą tradycyjne i święta bez nich mogłyby się nie odbyć. Jakie to potrawy?
Babki i mazurki. Bez nich świąteczne desery i spotkania przy kawie mogłyby się okazać kompletną klapą. Babka ucierana, przygotowywana z różnymi dodatkami, w specjalnej, okrągłej foremce stanowi kwintesencję świąt wielkanocnych i jest ich najlepszym i najbardziej rozpoznawalnym symbolem. To właśnie tradycyjna polska babka musi znaleźć się na wielkanocnym stole, oraz stanowi jeden z produktów tzw. święconki. Podobnie jest z mazurkami. Z reguły piecze się je tylko na święta wielkanocne, co świadczy o ich wyjątkowości.
Wielkanocne wędliny. Mają one szczególny charakter, bowiem często na Wielkanoc spożywa się szynkę wykonaną tradycyjnie, swojsko, z własnego mięsa. Jest to symbol polskiej wsi, a także przede wszystkim smak polskiej wsi. Bez swojskiej szynki i jej wyjątkowego smaku ciężko wyobrazić sobie wielkanocne śniadanie. Podobnie jest z różnego rodzaju kiełbasami, również wykonanymi naturalnie, wędzonymi w naturalnych wędzarniach, bez dodatku niepotrzebnych konserwantów.
Jajka. Symbol Wielkanocy. Przyrządzane na wielkanocny stół w różnych rodzajach, w różnych formach, jako dodatek do różnego rodzaju potraw. Mogą być podawane z farszem, bądź jako dodatek do żurku, albo z majonezem. Stanowią symbol wielkanocnego stołu i nie może ich zabraknąć na nim.