Przetwory symbolem polskim
W Polsce charakterystycznym znakiem polskiej kuchni są jej wyjątkowe przetwory, których to przepisy przekazywane są z pokolenia na pokolenia każdej gospodyni domowej. Powidła, czy marynowane warzywa to charakterystyczne przysmaki polskiej kuchni. W czym właściwie tkwi ich fenomen i jakie są najpopularniejsze polskie przetwory?
Ogórki kiszone. Do wódki, na przystawkę, na zimną płytę. Tak naprawdę bez ogórków kiszonych ciężko wyobrazić sobie stół podczas zjazdu rodzinnego, rodzinnej imprezy czy chociażby wesela. Ogórki kiszone to wyrób typowo polski, więc kojarzony jest głównie z nami. Podobnie jak kiszona kapusta, która swoim smakiem podbija kubki smakowe smakoszy z całej Europy, a nawet całego świata. Wyjątkowość ogórków kiszonych czy kapusty tkwi przede wszystkim w ich niespotykanym smaku, który idealnie współgra z wódką, czy innymi alkoholami.
Powidła. Stanowią kwintesencję różnego rodzaju deserów. Jest to typowo polski smak. Powidła często wykonuje się ze śliwek i to właśnie powidła śliwkowe cieszą się najbardziej popularnością. Wysmażane specjalnymi metodami stanowią wyśmienity dodatek do różnych ciast, lodów, czy sałatek owocowych. Idealnie nadają się również do chleba, na śniadanie, tworząc wyjątkowy duet z mlekiem, które można popijać zagryzając takie kanapeczki.
Sałatki warzywne. Marynowane w wyjątkowy sposób, ulepszane smakowo specjalnymi, często tajnymi składnikami, które każda gospodyni domowa powinna znać. Często na bazie kapusty, z dodatkiem różnego rodzaju warzyw, a także owoców, stanowią na pewno znak polskiego smaku. Dodawane do obiadów, a także jako forma przystawki.