Produkty polskie chronione prawem unijnym
Polska niewątpliwie, jeśli chodzi o kuchnię, ma się czym poszczycić. I chodzi tutaj bynajmniej nie tylko o wyjątkowe smaki polskiej kuchni, o specjalne potrawy przyrządzane tylko w naszym kraju, o tajne przepisy znane tylko nam, czy przyprawy, które niewątpliwie w wyjątkowy sposób poprawiają jakość pożywienia. Mamy się czym chwalić, bowiem jesteśmy właścicielami produktów, które chronione są prawem unijnym ze względu na ich wyjątkowość, unikalność i szczególny smak, kojarzony z regionami Polski. Jakie to produkty i na co warto zwrócić uwagę?
Oscypek – jest to twardy, wędzony ser przygotowywany z mleka owczego. Charakterystyczny dla polskich gór, głównie Podhala. Produkt typowo regionalny, kojarzony z Góralami. Rozpowszechniony w całej Polsce, a także w całej Europie. Na listę chronionych produktów przez prawo unijne dostał się w 2007 roku i teraz zabronione jest używanie nazwy oscypek do innych rodzajów serów, bowiem aby coś mogło nazywać się oscypkiem, musi być produktem wykonywanym przez Górali, z odpowiednią proporcją mleka.
Bryndza Podhalańska – jest to pierwszy produkt polski, który ostał zarejestrowany jako regionalny przez Komisję Europejską. Zgodnie z prawem obowiązującym w całej Unii Europjskiej, bryndza to produkt spożywczy, który może być wytwarzany tylko w wyznaczonym przez dokument regionie Polski. Bryndza to miękki ser podpuszczkowy wykonywany z mleka owczego. Jest to tradycyjny wyrób spożywczy wyrabiany na Podhalu.
Chleb prądnicki – jest to tradycyjny chleb żytni, którzy wytwarza się na terenie Krakowa. Produkowany jest w formie dużych bochenków, czasem nawet czternastokilowych. Jest produktem o chronionym oznaczeniu geograficznym w Unii Europejskiej. Jest chlebem ciemnym, który produkuje się na dojrzałym kwasie żytnim. Wytwarzany jest w dwóch różnych kształtach – owalnym i okrągłym.