Podstawowe zasady racjonalnego odżywiania cz. 2
Duże urozmaicenie pokarmów dostarczanych naszemu organizmowi sprzyja zachowaniu właściwego stosunku między białkami, tłuszczami i węglowodanami. Warto więc kierować się różnymi podstawowymi zasadami racjonalnego odżywiania, aby w ten sposób zagwarantować sobie nie tylko prawidłowe i wydajne funkcjonowanie, ale także zdrowie i dobre samopoczucie.
Po pierwsze: w dziennej racji pokarmowej generalna zawartość białka powinna trzymać poziom 13 – 15%, z tym że przynajmniej 50% ogólnej ilości białka powinno pochodzić z białka zwierzęcego, które jest zdecydowanie lepiej przyswajalne przez nasz organizm. Po drugie: tłuszcze muszą stanowić nie więcej niż 30% pełnej ilości energii jedzenia, przy czym przynajmniej około 1/3 wszystkich spożywanych tłuszczów powinna pochodzić z tłuszczów roślinnych, bowiem niesamowicie ważne w tym wypadku jest urozmaicenie. Po trzecie: Ilość węglowodanów i cukrów w codziennych pokarmach nie może być mniejsza niż 55% całkowitej ilości energii. Trzeba jednak pamiętać przy tym, że zawartość węglowodanów prostych, zawartych w słodyczach nie powinna przekraczać 10%.
Jak wiadomo, zapotrzebowanie na energię jest różne w zależności od wieku, masy ciała, a także aktywności fizycznej człowieka. Przekroczenie ilości kalorii, które wystarczają do zapewnienia nam odpowiedniej ilości energii prowadzi do nadwagi i otyłości. Są to zjawiska bardzo niekorzystne dla naszego zdrowia. Przyśpieszają bowiem choroby układu sercowo – naczyniowego, a także są powodem zmian w wydzielaniu dokrewnym, zmian immunologicznych, itd.