Zapraszamy
Jak ważne jest nasze zdrowie i odżywianie wie każdy człowiek który dba o siebie i swoją rodzinę. Nie są to sprawy banalne. Każdy z nas chciałbym długo żyć i być zdrowym. To nie tylko nasze szczęście ale naszej rodziny. Pocieszające jest to, że w ostatnich latach rozwija się kultura zdrowego odżywiania i uprawiania sportu. To daje radość dla lekarzy i ludzi zajmujących się zdrowiem. Staramy się gotować i jeść rzeczy nie przetworzone. Rozwijają się kluby sportowe i karty sportowe które powodują że Polacy chętnie uprawiają sporty. Na naszej stronie znajdziesz porady przede wszystkim dotyczące zdrowia i rozsądnego odżywiania.

Podstawowe zasady racjonalnego odżywiania cz. 2

Duże urozmaicenie pokarmów dostarczanych naszemu organizmowi sprzyja zachowaniu właściwego stosunku między białkami, tłuszczami i węglowodanami. Warto więc kierować się różnymi podstawowymi zasadami racjonalnego odżywiania, aby w ten sposób zagwarantować sobie nie tylko prawidłowe i wydajne funkcjonowanie, ale także zdrowie i dobre samopoczucie.

Po pierwsze: w dziennej racji pokarmowej generalna zawartość białka powinna trzymać poziom 13 – 15%, z tym że przynajmniej 50% ogólnej ilości białka powinno pochodzić z białka zwierzęcego, które jest zdecydowanie lepiej przyswajalne przez nasz organizm. Po drugie: tłuszcze muszą stanowić nie więcej niż 30% pełnej ilości energii jedzenia, przy czym przynajmniej około 1/3 wszystkich spożywanych tłuszczów powinna pochodzić z tłuszczów roślinnych, bowiem niesamowicie ważne w tym wypadku jest urozmaicenie. Po trzecie: Ilość węglowodanów i cukrów w codziennych pokarmach nie może być mniejsza niż 55% całkowitej ilości energii. Trzeba jednak pamiętać przy tym, że zawartość węglowodanów prostych, zawartych w słodyczach nie powinna przekraczać 10%.

Jak wiadomo, zapotrzebowanie na energię jest różne w zależności od wieku, masy ciała, a także aktywności fizycznej człowieka. Przekroczenie ilości kalorii, które wystarczają do zapewnienia nam odpowiedniej ilości energii prowadzi do nadwagi i otyłości. Są to zjawiska bardzo niekorzystne dla naszego zdrowia. Przyśpieszają  bowiem choroby układu sercowo – naczyniowego, a także są powodem zmian w wydzielaniu dokrewnym, zmian immunologicznych, itd.

Skomentuj materiał

Musisz być zalogowany żeby móc skomentować.

Krótko o nas
W ostatnim czasie gotowanie stało się bardzo modne. Nie tylko ze względu na fakt, że chcemy się zdrowo odżywiać, ale także ze względu na zdrowy styl życia i modę. Tak jak kiedyś po programie taniec z gwiazdami ludzie zaczęli uczyć się tańczyć i chodzić na kursy, tak teraz po programie masterchef i wielu innych programach kulinarny pół narodu uczy się gotować. Można to odebrać jako pozytywny sygnał. Taka kultura wychowania i nauka jest istotna dla każdego człowieka od najmłodszych lat. Nawet dla dziecka jest to istotne gdyż tylko tam możemy mu wpoić jedzenie w domu czy zdrowie kanapki a nie fastfoody. Problem ten tyczy się szczególnie osób dorosłych które nie zdrowo jedzą i prowadzą tryb życia w pospiechu. Dzięki naszej stronie, a także każdej innej w tej tematyce staramy się wpoić te zasady.
Sonda

Jak się odchudzasz?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...