Jak rozpoznać czy jajko jest świeże?
Świeże jajka to podstawa większości potraw jakie przygotowujemy. Używamy ich bowiem do jajecznicy, do ciast, do deserów, do mas, do farszów, a także do sałatek. Dlatego dobrze jest znać sposoby na sprawdzenie czy dane jajko, które jakiś czas już leży w naszej lodówce, jest w dalszym ciągu świeże.
Istnieją trzy sposoby. Potrząsanie: świeże, jednodniowe jajko średniej wielkości waży około 50 gram. Komora powietrza wewnątrz jajka bliżej zaokrąglonego końca jest prawie niewidoczna. Z każdym dniem jajko staje się coraz cięższe. Jeśli potrząśnie się świeżym jajkiem przy uchu, absolutnie nic nie słychać. W przypadku starszych jajek można usłyszeć słabe, głuche dźwięki. W wodzie: świeże jajko włożone do wody opada na dno. Jeśli ma tydzień lub więcej, unosi się na powierzchni. Po rozbiciu: białko musi tworzyć wokół żółtka grubą mocną warstwę. W żadnym wypadku nie może być płynne. Zbadać trzeba również zapach i barwę żółtka. Należy na to szczególnie uważać, bowiem jeśli chodzi o jajka ze sklepu, a nie z prywatnej hodowli, to bardzo łatwo można uzyskać piękną żółtą barwę w sposób sztuczny.
Pozostaje pytanie jak długo jajko pozostaje świeże. Niestety nie każdy ma własny kurnik w rogu podwórka, dlatego jesteśmy zdani na ofertę supermarketów i sklepikarzy. Nie należy kupować jajek chłodniczych. To choć raz widział, jak nędznie odżywiane są kuty w wylęgarniach, temu z pewnością nie posmakuje już takie jajko. W zasadzie jajko jest świeże przez 14 dni. Należy więc trzymać się tego terminu. Istnieje pogląd, że jajko sparzone wrzątkiem dłużej zachowuje świeżość. Jest to jednak niezgodne z prawą. Ponadto, należy pamiętać, że jajka bardzo szybko wchłaniają inne zapachy, dlatego dobrze jest przechowywać je z dala od czosnku, cebuli bądź porów.